Czym różni się psycholog od psychiatry?


Mimo, iż psycholog i psychiatra zajmują się tym samym, czyli ludzką psychiką, to jednak są to dwa odrębne zawody. Dużo je łączy, ale też sporo dzieli. Z tego powodu wielu ludzi zastanawia się do kogo się udać, gdy odczuwa jakieś dolegliwości psychiczne. Często też potocznie używa się zamiennie obu zawodów, co jest wielkim błędem. Oczywiście może zdarzyć się tak, że psychiatra będzie jednocześnie psychologiem, ale to by oznaczało, że skończył dwa kierunki studiów (co zdarza się w tym przypadku naprawdę rzadko).

Jak wygląda zawód psychologa?

Specjalista ten ukończył pięć lat studiów jednolitych magisterskich, ucząc się o tym między innymi jak skonstruowana jest psychika ludzka, czym są emocje, co kieruje zachowaniem, jakie istnieją zaburzenia i co je wywołuje. Poznaje testy psychologiczne, sposoby na ich poprawne przeprowadzenie, a także interpretowanie. Głównie interesuje go człowiek jako jednostka, a działając skupia się na usunięciu problemu psychicznego bez leków, raczej za pomocą psychoterapii (jeśli ma ukończone odpowiednie studia podyplomowe w kierunku psychoterapii i uprawnienia).

Po za tym specjaliści tego rodzaju zajmują się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, wydawaniem orzeczeń i udzielaniem pomocy w formie wspomnianej wcześniej terapii. Pomoc taka, jaką może udzielić psycholog w Katowicach to na przykład terapia dzieci ze spektrum autyzmu. Specjalizacji w ramach tego kierunku jest kilka: psychologia kliniczna człowieka dorosłego, dzieci, rodziny, neuropsychologia, psychologia międzykulturowa, sportu, komunikacji czy też marketingu i biznesowa. Z pewnością możliwości jest wiele, nie tylko jeśli chodzi o leczenie człowieka czy prowadzenie terapii, ale i o pracę w różnych organizacjach, firmach na przykład jako specjalista do spraw rekrutacji. Ten kierunek studiów znajdziemy na kilkunastu uczelniach w kraju.

Lekarz psychiatra – czy tylko przepisuje leki?

Zawód ten przeznaczony jest tylko dla lekarzy po studiach medycznych i wykonaniu odpowiedniej specjalizacji. W przypadku bardzo dużych problemów psychicznych należy skorzystać z pomocy specjalisty, który przepisze odpowiednie leki (a tego absolutnie nie może zrobić psycholog). Oczywiście, jak każdy lekarz, psychiatra Katowice prywatnie również przyjmuje. W szczególnych przypadkach nie trzeba czekać na wizytę w publicznej placówce, ale chcąc otrzymać zwolnienie lekarskie łatwiej i szybciej będzie skorzystać z prywatnej wizyty.

Psychiatra posiada bardzo obszerną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, budowy człowieka. Ma prawo do wystawienia skierowania do szpitala. Nie uczy się go jednak (albo bardzo mało) wiedzy z zakresu psychologii samej w sobie, raczej porusza się jedynie dogłębnie kwestię zaburzeń psychicznych.

Jeżeli chcemy, by przyjął nas lekarz psychiatra Katowice mają wielu specjalistów, którzy współpracują ściśle z psychologiem, ponieważ najlepiej działają leki w połączeniu z odpowiednią terapią. Leczenie farmakologiczne usuwa skutek, ale nie przyczynę i po jego ukończeniu może się okazać, że problem psychiczny dalej istnieje. Jest to wieloaspektowe podejście do pacjenta, które przynosi najlepsze efekty.

komentarze ( 0 )

*Zostaw odpowiedź*

16 + czternaście =